Branża spożywcza
Przemysł spożywczy to dynamicznie rozwijająca się gałąź gospodarki, będąca przy tym niezwykle istotna ze strategicznego punktu widzenia. Jest to również bardzo złożona struktura, w skład której wchodzą zarówno zakłady produkcyjne, przetwórstwa, ale także cała sieć związana z zaopatrzeniem, logistyką oraz usługami.
Ponadto działalność tej specyficznej branży jest determinowana wieloma czynnikami w tym atmosferycznymi, politycznymi i gospodarczymi co dobitnie pokazały lata 2019-2022 oraz obecna sytuacja. Dodatkowo rosnąca świadomość konsumentów dotycząca obowiązujących i przysługujących im praw sprawia, iż przede wszystkim producenci szeroko rozumianej żywności, znajdują się w sytuacji, w której powinni zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami związanymi z dostarczeniem wadliwych produktów niebezpiecznych dla życia i zdrowia.
Tak niezwykle złożona specyfika branży spożywczej wymaga holistycznego podejścia i spojrzenia na tę część przemysłu. Oznacza to, że przygotowanie rozwiązań ubezpieczeniowych musi być dopasowane do bieżących potrzeb branży, ale również obecnych tendencji rynkowych zarówno krajowych jak i międzynarodowych. Dlatego tak istotne jest rozpoznanie ryzyka i odpowiednie nim zarządzanie, które umożliwiają stworzenie dopasowanego programu ubezpieczeń, gwarantującego pokrycie strat w mieniu, ale również zabezpieczy przedsiębiorstwo od szeroko rozumianych strat finansowych.
Najważniejszym założeniem programu jest:
- Zapewnienie ochrony dla mienia w tym:
- Budynków i budowli
- Maszyn i linii technologicznych w tym również od awarii i uszkodzeń tych maszyn
- Środków obrotowych w tym również tych, których przechowywanie wymaga zachowania odpowiedniej temperatury
- Wyposażenia w tym również sprzętu komputerowego, systemów informatycznych oraz oprogramowania
- Ubezpieczenie mienia w transporcie (cargo)
- Zabezpieczenie utraty zysku:
- W wyniku szkód w mieniu przedsiębiorstwa w tym również w wyniku braku dostawy mediów lub wynikające z braku dostępu do obiektów w wyniku szkody w mieniu znajdującym się w sąsiedztwie zakładu
- W wyniku szkód w mieniu dostawców i/lub odbiorców, które mają bezpośrednie przełożenie na utratę zysku przedsiębiorstwa
- Wynikających z awarii, uszkodzenia maszyn
- Wynikających ze zniszczenia i awarii sprzętu komputerowego i /lub systemów informatycznych
- Zabezpieczenie roszczeń osób podmiotów trzecich poprzez zawarcie odpowiednich polis OC:
- Wynikających z funkcjonowania zakładu w tym:
- roszczenia pracowników w związku z wypadkami przy pracy
- roszczenia podmiotów trzecich np. w związku ze szkodami środowiskowymi
- Wynikających z wprowadzenia do obrotu zanieczyszczonych produktów zagrażających zdrowiu lub życiu. Tu niezwykle istotne jest nowatorskie podejście, które zapewni ochronę w zakresie wycofania produktu z rynku, ale również zapewni wsparcie w sytuacji kryzysu wizerunkowego przedsiębiorstwa.
- Wynikających z funkcjonowania zakładu w tym:
- Zabezpieczenie ewentualnych roszczeń wynikających z podejmowanych decyzji przez management spółki.
- Zabezpieczenie ataków cybernetycznych, które dla branż skomputeryzowanych i zautomatyzowanych mogą być tak samo groźne jak pożar czy powódź i mogą spowodować długie przestoje, a w wariancie katastroficznym upadek zakładu.
- Zabezpieczenie ewentualnych szkód w środowisku poprzez zawarcie odrębnych zakresów ubezpieczenia, chroniących przedsiębiorstwo w szerszym zakresie niż ma to miejsce w rozszerzeniu polis OC działalności.
Istotnym uzupełnieniem programu ubezpieczenia dla branży spożywczej jest ubezpieczenie należnych wierzytelności od kontrahentów, powstałych w wyniku stosowania odroczonych terminów płatności (kredytu kupieckiego) za sprzedane towary lub wykonane usługi.
Ubezpieczenie kredytu kupieckiego sprowadza się do zapewnienia przez ubezpieczyciela pokrycia strat majątkowych wywołanych u kredytodawców z powodu nieotrzymania od kredytobiorców (zarówno na rynku lokalnym jak również kontrahentów zagranicznych) należności za udzielony kredyt kupiecki z powodu:
- opóźnienia w zapłacie w stosunku do ustalonego terminu,
- niewypłacalności kontrahenta (np. ogłoszenia jego upadłości),
- zdarzeń o charakterze politycznym w przypadku kontrahentów zagranicznych (np. decyzje i przepisy prawne w krajach ich siedziby)
Korzyści z ubezpieczenia należności:
- Transfer ryzyka niewypłacalności odbiorców na Ubezpieczyciela;
- Możliwość sprawdzenia kontrahentów przed transakcją;
- Zwiększenie konkurencyjności poprzez wydłużenie terminów płatności lub zwiększenie limitów kredytowych dla odbiorców;
- Poprawa płynności finansowej;
- Zwiększenie wiarygodności i prestiżu przedsiębiorstwa w oczach kontrahentów i innych.
Swoje dwudziestoletnie doświadczenie w ubezpieczeniu branży spożywczej Attis Broker Sp. z o.o. zdobywał poprzez obsługę wielu klientów z szeroko rozumianej branży spożywczej, w tym m.in. jednych z największych na rynku polskim producentów mięsa, przetworów owocowo-warzywnych oraz bakalii. Obecnie w naszym portfelu znajdują się przedsiębiorstwa rolne, mleczarskie, oraz jeden z największych w Europie producentów alkoholi.
Dzięki wieloletniej współpracy z Ubezpieczycielami na rynku lokalnym jak i z zagranicą, a także dzięki specjalizacji spółek w grupie MJM Holding do której należymy (w tym Smart Re – broker reasekuracyjny) tworzymy niestandardowe rozwiązania, które spełniają oczekiwania najbardziej wymagających Klientów.